پایگاه خبری رولاین همیشه آنلاین

رولاین بروزترین پایگاه خبری آنلاین با ظاهری کاربرپسند با امکانات ویژه

افراد رو لاین: 12 نفر
به رولاین خوش آمدید.
اوقات شرعی شهرهای ایران، محاسبه اذان به افق شهرهای کشور
نرخ و قیمت طلا، ارز و سکه بطور زنده و لحظه ای در بازار ایران و جهانچه تغییراتی در دریافت گواهینامه‌ های جدید رانندگی ایجاد شده است؟
به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

چه تغییراتی در دریافت گواهینامه‌ های جدید رانندگی ایجاد شده است؟

 رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جزئیات دریافت گواهینامه‌های جدید رانندگی را اعلام کرد.

سردار دکتر اسکندر مومنی  ، با اشاره به اینکه تعداد گواهینامه‌های خودرو هم‌اکنون شش نوع است که در طرح جدید به سه نوع کاهش می‌یابد، گفت: بر این اساس گواهینامه‌های خودرو به سه گروه، پایه 3، پایه 2 و پایه 1 تقسیم شده و علاوه بر آنها گواهینامه موتورسیکلت‌ و گواهینامه‌های ویژه برای وسایط صنعتی، کشاورزی و کارگاهی صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صدور گواهینامه‌های جدید از نیمه دوم امسال برابر تدابیر اتخاذ شده آغاز می‌شود، گفت: افزایش کیفیت آموزش و مهارت رانندگی و رفاه مردم مهم‌ترین عواملی بوده است که در گواهینامه‌های جدید مدنظر قرار گرفته است.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه متقاضیان دریافت گواهینامه‌های جدید، قطعا آموزش متفاوت‌تری خواهند دید، افزود: بر این اساس طول دوره آموزش و شیوه آن تغییر کرده و استفاده از سمیلاتور نیز در طی دوره آموزش در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون آزمون نهایی آموزشگاه‌های رانندگی برای صدور گواهینامه‌ توسط افسران بازنشسته نیروی انتظامی انجام می‌شود، تاکید کرد: در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی توسط افسران کادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود، چرا که گلایه‌هایی از سوی شهروندان در این خصوص وجود داشت که بعضا افراد فاقد صلاحیت گواهینامه‌ رانندگی می‌گیرند که بدین‌ترتیب مهارت رانندگی اصل اول در دریافت گواهینامه رانندگی خواهد بود.

رییس پلیس راهور ناجا به شرایط دریافت گواهینامه‌های جدید رانندگی اشاره کرد و گفت: بر این اساس شرایط دریافت گواهینامه پایه سوم که برای حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار 3/5 تن، یا حمل حداکثر 9 سرنشین با راننده به جز وسایط نقلیه عمومی است، داشتن 18 سال تمام سن، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی، طی دوره‌های آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه است.

وی به گواهینامه پایه دوم اشاره کرد و یادآور شد: افرادی که دو سال از دریافت گواهینامه پایه سه آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه 2 دریافت کنند که بر این اساس حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار قابل حمل با این نوع گواهینامه شش تن، یا حمل حداکثر 26 نفر سرنشین با راننده و وسایط نقلیه عمومی است.

رییس پلیس راهور ناجا به شرایط دریافت گواهینامه پایه دوم اشاره کرد و گفت: داشتن 23 سال سن، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.

مومنی با اشاره به اینکه افرادی که دو سال از اخذ گواهینامه پایه دو آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه یکم بگیرند، گفت: بر این اساس داشتن 25 سال سن برای دریافت این گواهینامه و طی دوره‌های نظری و عملی مربوطه و قبولی در آزمون به اضافه ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی برای دریافت این گواهینامه الزامی است که بر این اساس دارندگان این گواهینامه می‌توانند مجموع وزن و ظرفیت بار بیش از شش تن یا حمل بیش از شش سرنشین را انجام دهند.

وی به گواهینامه‌های ویژه اشاره کرد و یادآور شد: این گواهینامه‌ها که برای وسایط نقلیه عمرانی، صنعتی، کشاورزی و کارگاهی استفاده می‌شود، برای رانندگان با 20 سال سن صادر شده و ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی دوره‌ آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه، از جمله شرایط دریافت این گواهینامه است.

مومنی با اشاره به اینکه تمامی متقاضیان دریافت گواهینامه موتورسیکلت نیز باید در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند، افزود: مقدمات لازم برای صدور گواهینامه‌های موتورسیکلت در آموزشگاه‌ها فراهم شده است که از مهر ماه به طور سراسری در کل کشور صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت نیز به آموزشگاه‌های معتبر موتورسیکلت سپرده خواهد شد.

وی به اعتبار گواهینامه‌های جدید رانندگی اشاره کرد و یادآور شد: هم‌اکنون اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال است که بر اساس آیین‌نامه جدید هم برای خودرو و هم موتورسیکلت برای افراد تا 65 سال سن گواهینامه‌ها با اعتبار 10 ساله بین 65 تا 70 سال با اعتبار 5 ساله و بالای 70 سال با اعتبار 2 ساله صادر می‌شود.

به گفته رییس پلیس راهور ناجا متقاضیان دریافت گواهینامه پایه سوم همچنان در یکسال اول اجازه تردد در جاده‌های برونشهری و تردد در شب را ندارند.

وی از تبدیل گواهینامه‌های قدیمی به گواهینامه‌های جدید از نیمه دوم امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: بر این اساس گواهینامه‌های رانندگی قدیمی طی دو مرحله به گواهینامه‌های رانندگی جدید تبدیل می‌شود که مرحله اول در زمان صدور و تمدید گواهینامه و مرحله دوم طی فراخوان و جدول زمان‌بندی خواهد بود که متعاقبا اعلام می‌شود.

رییس پلیس راهور ناجا با تاکید بر این که گواهینامه‌های جدید مجهز به چیپ بوده و تمام اطلاعات و سوابق رانندگان در آنها ذخیره می‌شود اظهارامیدواری کرد که با صدور گواهینامه‌های جدید ضمن ارتقای مهارت رانندگان شاهد بهتر شدن فرهنگ رانندگی در کشور باشیم.

پایان/


ارسال شده در تاریخ سه شنبه، 3 مرداد ماه، 1391
کلمات کلیدی:
گواهینامه‌ جدید رانندگی گواهینامه‌ رانندگی گواهینامه‌ رانندگی پلیس راهور راهنمایی و رانندگی
لینک ثابت این مطلب:

 گرفتن پرينت از اين مطلبگرفتن پرينت از اين مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاه ها:

شنبه، 17 فروردين ماه، 1392
نام: سحر
[ارسال جوابیه]
آخه چی میشه اگه حداقل سن برای گرفتن گواهی نامه بشه 16 یا 17 سال ؟
چهارشنبه، 29 خرداد ماه، 1392
نام: جلال
[ارسال جوابیه]
اخه پدر همه رودر اوردن بااین گواهینامه هاشون.ماکه دیگه قید پایه یک روزدیم تغیر شغل دادیم
دوشنبه، 31 تير ماه، 1392
نام: تقی
[ارسال جوابیه]
این مسخره بازیا چیه آخه
سه شنبه، 12 شهريور ماه، 1392
نام: سعید
[ارسال جوابیه]
خوب حالا گواهینامه ب2 من چی میشه؟به چی تبدیل میشه؟
جمعه، 5 مهر ماه، 1392
نام: حمید-ج
[ارسال جوابیه]
واقعا هرکه زود بیدار بشه یه قانون من دراورد در میآورند......
پنجشنبه، 28 آذر ماه، 1392
نام: Ali
[ارسال جوابیه]
ب2 و پ1 میشن پایه دوم
سه شنبه، 26 آذر ماه، 1392
نام: احمد
[ارسال جوابیه]
سه شنبه، 1 بهمن ماه، 1392
نام: اشکان
[ارسال جوابیه]
اخه چرا نباید یک سال بیرن از شهر رفتتتتت ؟ لعنتیییییییییی
شنبه، 12 بهمن ماه، 1392
نام: ناشناس 2000 تهران
[ارسال جوابیه]
با عرض ادب و احترام شایسته: خدمت جناب سرهنگ تزار و جانشین محترمشون جناب سرهنگ زحمتکش ضمن تشکر از دکتر اسکندر مومنی بابت گواهینامه های جدید اما قوانین جدیدی که گذاشتید خوبه ولی دارای نقص هم میباشد در قسمت سن گواهینامه ها با توجه که مشکلات عدیده در اقتصاد و کار به وجود امده با این شرایط سنی که گذاشتید مردم را دچار مشکل نموداید شما میتوانید از نظرات مردم هم استفاده کنید به نظر بنده اگه پایه سوم -هجده سال باشه خوبه در پایه دو و پایه یک دارای نقص میباشد که شما میتوانید با تبدیل سن پایه دوم به بیست و یک و پایه به بیست و سه باشه شما میتوانید با یه مقدار حساب و کتاب متوجه میشوید که چقدر مردم دچار بهران بیکاری هستند به قول سردار رویانیان که میگفت 70 درصد مردم با حمل و نقل زندگی شان را اداره میکنند ما از شما مسولان عاجزانه تقاضا داریم که این مشکل را حل کنند بقیه قوانین گواهینامه هاتون مثل موتور سیکلت و ویژه ها تون خوب میباشد ضمن تشکر و سپاس فراوان یاد سخنی از دکتر شریعتی که میگفت لحظه ها را گذراندیم تا به خوشبختی برسیم غافل از این که خوشبختی در آن لحظه ها بود که گذراندیم یه بیت شعر هم به دکتر مومنی ما در این ره نه پی حشمت جا آمده ایم از بد حادثه اینجا به پناه آمدهایم have a good time
يكشنبه، 24 فروردين ماه، 1393
نام: علي
[ارسال جوابیه]
خيلي خوب شده.
يكشنبه، 31 فروردين ماه، 1393
نام: سیدعلی الحسینی
[ارسال جوابیه]
باسلام واحترام : با توجه به اینکه " در سیستم جدید صدور گواهینامه دارندگان گواهینامه‌های پایه ۳، همچنان در یک سال اول اجازه تردد در جاده‌های برونشهری و تردد در شب را ندارند." سوال(1):اتباع خارجی مقیم در ایران که اجباراً گواهی نامه هایشان علی رغم سابقه ای کواهی نامه بعضی از آنها که به 30 سال می رسد ؛ سالانه مجبور به تعویض گواهی نامه هایشان هستند که علاوه بر تحمیل مجحفانه بار مالی(هزینه های تعویض) به آنها نیز طبق قانون جدید مجبور به : الف)ـ قبول تحمیلی کاهش رتبه گواهی نامه های قدیمشان از پایه2 به پ3 می شوند ؟! و (ب)ـ از تردد بین شهرهای ایران ممنوع وجریمه میشوند ؟! ایا برای این امور چاره ای اندیشیده شده است؟ سوال(2) : درمورد مجاز بودن رانندگی با گواهی نامه ایرانی در140 کشور خارجی عضو کنوانسیون وین آیا اتباع آن کشورها نیز در ایران از این امتیاز اعتبار گواهینامه کشورشان ومدت مشابه متقابلاً بهره مند هستند یا خیر "؟ سوال(3) : در مودرد تفاهم نامه دائمی معتبر بودن گواهینامه ایرانی در60 کشور ؛ آنها کدوم کشورهایی هستند و آیا عملاً اتباع آن کشورها در ایران از این امتیازات مشابه ومتقابل بهرهمند هستند یا خیر ؟؟ سوال(4) : ایا پلیس راهنمایی ورانندگی ایران حق دارد رتبه گواهی نامه بدون اینکه صاحب آن تخلفی انجام داده باشد کاهش دهد یا محدود تر کند ؟!
چهارشنبه، 16 مهر ماه، 1393
نام: ابوالفضل غلامی
[ارسال جوابیه]
باسلام:بابا تورو به قرآن شرایطه سنی برای گواینامه پایه یکم بکنین همون 23سال بخدا شغل دیگه ای نیست انصاف داشته باشین
شنبه، 26 مهر ماه، 1393
نام: وحید
[ارسال جوابیه]
من 21سالم دو سالم از گواهینامم گذشته راهی نداره گواهینامه ب2بگیرم
سه شنبه، 27 آبان ماه، 1393
نام: f
[ارسال جوابیه]
سه شنبه، 27 آبان ماه، 1393
نام: f
[ارسال جوابیه]
با این سخت گیری هاشون پدر مردم رو در اوردن
چهارشنبه، 6 خرداد ماه، 1394
نام: سحاب
[ارسال جوابیه]
سلام . آخه چرا سن گواهی نامه بالا میگیرید اینجوری که کار درست نمیشه مردم مجبور میشن بدون گواهی بشینن پشت فرمون همه میدونن از سن ۱۶به بالا همه علاقه به رانندگی پیدا میکنن ولی بدون گواهی مجبورن بشینن پشت فرمون اینجوری خودشون باعث میشن مردم خلاف کنن.
دوشنبه، 30 شهريور ماه، 1394
نام: میلاد
[ارسال جوابیه]
برای راندن خودروهای سبک میشود داخل سن ه جده باشی؟
پنجشنبه، 16 مهر ماه، 1394
نام: فرزاد
[ارسال جوابیه]
مسخره بازیه محض به این میگن، انقدر قانونگذاریشون ضعیفه که اگه بخوای تاکسی برونی(پراید،پژو،سمند) باید بری گواهینامه مینی بوس و کامیونت بگیری. فرق ماشین زرد با رنگای دیگه چیه؟ بیکاری و بدبختی بیداد میکنه، نمیذارن یه تاکسی هم برونیم.
چهارشنبه، 25 آذر ماه، 1394
نام: محمد
[ارسال جوابیه]
ینی ما الان نمیتونیم گواهینامه ی ماشین بگیریم 17 سالمه
چهارشنبه، 25 آذر ماه، 1394
نام: محمد
[ارسال جوابیه]
بوخودا خسته شدیم 17 کنین گواهینامرو
 
نام (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
Copyright © 2012 ROLINE.IR, All rights reserved. Powered by phpnuke.ir
کلیه حقوق متعلق به رولاین است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی شده توسط رضا تیلور mey_reza[at]yahoo.com | RezaT@ylor